Hotărârea nr. 42 privind anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020

Primăria Orașului Rupea a luat hotărârea de a le oferi cetățenilor din localitate (debitori persoane fizice, persoane juridice sau entități fără personalitate juridică), facilități fiscale cu scopul de a ajuta la achitarea impozitelor și taxelor locale, evitând acumularea datoriilor.

În acest scop, Primăria Orașului Rupea și Consiliul Local Rupea, au decis în data de 31.07.2020 punerea în aplicare a prevederilor O.U.G. 69/2020 pentru modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, precum și pentru instituirea unor măsuri fiscale, pentru a veni în sprijinul cetățenilor.

Astfel, puteți beneficia de această procedură prin care se anulează toate majorările de întârziere (accesoriile) aferente obligațiilor principale restante acumulate până la data de 31 martie 2020.

În vederea anulării majorărilor de întarziere acumulate până la data de 31 martie 2020, trebuie să aveti în vedere următoarele:

– să consultati prevederile Hotărârii Consiliului Local nr. 42/2020, afișată prezentului anunț și în secțiunea Monitor Oficial Local;
– să completați și să depuneți cererea tip de mai jos (Anexa nr. 1.1.), până la data de 15 decembrie 2020, la registratura primăriei;
– să achitati până la data de 15 decembrie 2020 toate obligațiile bugetare principale, inclusiv amenzile restante până la 15 decembrie 2020.

În speranța că prin această măsură facem tot posibilul să ajutăm cetățenii orașului nostru să depăşească datoriile restante, vă asigurăm de toată întelegerea noastră!

Hotărârea nr. 42 din 31.07.2020 – Privind anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020 datorate bugetului local al Orașului Rupea – CLICK AICI CA SĂ DESCARCI DOCUMENTUL

Anexa nr. 1 la HCL nr. 42/2020 – Procedura de acordare a anulării accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020 datorate bugetului local al Orașului Rupea – CLICK AICI CA SĂ DESCARCI DOCUMENTUL

Anexa nr. 1.1 la procedură – CERERE DE ANULARE A ACCESORIILOR – CLICK AICI CA SĂ DESCARCI DOCUMENTUL